Forum STOWARZYSZENIE "GENIUS LOCI" Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

[Jubileusz] Media o projekcie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum STOWARZYSZENIE "GENIUS LOCI" Strona Główna -> GENIUS LOCI > Projekty stowarzyszenia / 650-lecie Kochłowic
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
przemek
Administrator



Dołączył: 05 Lip 2007
Posty: 536
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Pią 19:17, 19 Mar 2010    Temat postu: [Jubileusz] Media o projekcie

[link widoczny dla zalogowanych]

Media o Jubileuszu Kochłowic


-------

650 lat Kochłowic

Źróło: "Dziennik Zachodni", 19 III 2010 (dodatek rudzki)
Autor: Maria Olecha
Foto: Marzena Bugała

Dzielnica świętuje urodziny. Z tej okazji [link widoczny dla zalogowanych] przygotowuje szereg atrakcji, a Jan Kołodziej buduje model kościoła

Kochłowice to moje korzenie, spędziłem tu całe życie. Ród Kołodziejów jest od wieków związany z Kochłowicami - mówi z dumą Jan Kołodziej, pasjonat dziejów tej rudzkiej dzielnicy i autor książki [link widoczny dla zalogowanych]. Teraz postanowił zrobić model kościoła pod wezwaniem Trójcy Świętej. To jego pomysł na uczczenie 650. rocznicy powstania Kochłowic, która przypada w tym roku.

- Od dawna projektuję modele samochodów, parowozów, ale nigdy nie stworzyłem modelu architektonicznego, więc to wyzwanie dla mnie - opowiada Kołodziej.

Budowany przez niego kościół powstaje w skali 1:150. Jest już prawie gotowy. Każdy rudzianin będzie mógł wkrótce wyciąć szablon, złożyć, posklejać i pomalować, ponieważ autor planuje wydanie katalogowej wycinanki. Przewidywany nakład - tysiąc egzemplarzy.

[link widoczny dla zalogowanych]
Fot. Jan Kołodziej z makietą kościoła (autor: Marzena Bubała)

- To na początek. Myślę, że zainteresowanie tym modelem będzie, bo wcześniejsze ludzie chętnie wycinali i składali - dodaje pasjonat Kochłowic.

Choć Kochłowice nie są najstarszą dzielnicą miasta (starsza jest Ruda), to wzmianka pochodząca z 1360 r. robi wrażenie. Dlatego m.in. Jan Kołodziej napisał o tej dzielnicy książkę zatytułowaną po prostu "Historia Kochłowic". Planuje już jej drugie, nieco zmienione wydanie. Jak podkreśla, historia Kochłowic jest fascynująca. W drugiej edycji pojawi się sporo ciekawostek, a w części historycznej m.in. cytaty z dokumentów i pełne zapisy aktów fundatorów kościoła.

- To była wieś książęca pomiędzy księstwami pszczyń-skim i bytomskim. Istniała na ówczesnych mapach - mówi Jan Kołodziej. - Co więcej, już w XIII wieku wytapiano tutaj żelazo. To Kochłowice były prekursorem hodowli ziemniaków w regionie, a potrawą regionalną była kasza gryczana- kontynuuje.

Z kolei Marcin Jarząbek, prezes Stowarzyszenia "Genius Loci - Duch Miejsca" zwraca uwagę na to, że Kochłowice są teraz znacznie mniejsze niż dawniej.

- Bykowina, Wirek, Halemba to przecież dawne Wielkie Kochłowice. To wspaniała dzielnica, genialnie zbudowana - uważa Jarząbek.

Nie wszyscy pewnie wiedzą, że tacy znani i wybitni rudzianie jak: Jan Wypler, który znał biegle język chiński, biskup gorzowski Wilhelm Pluta czy złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Atenach Otylia Jędrzejczak pochodzą właśnie z Kochłowic.

Obchody 650-lecia dzielnicy będą obfitowały w liczne atrakcje. Pieczołowicie przygotowują je członkowie Stowarzyszenia "Genius Loci - Duch Miejsca". Imprezy rozpoczną się w maju.

- Będziemy sadzić drzewa na 650-lecie Kochłowic. Rozdamy ok. 300 sadzonek mieszkańcom i uczniom, aby posadzili drzewka np. w przydomowych ogródkach. Na kolejny majowy weekend zaplanowaliśmy sprzątanie [link widoczny dla zalogowanych]. Chcemy to połączyć z wycieczką historyczną dla uczniów - zapowiada Jarząbek.

Już niedługo w [link widoczny dla zalogowanych], na której mieszkańcy znajdą wszystkie informacje o obchodach jubileuszu i przeczytają o historii Kochłowic.

Z kolei we wrześniu w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 ma się odbyć sesja popularnonaukowa z udziałem nauczycieli akademickich z Uniwersytetu Śląskiego oraz młodych historyków oraz wystawa historyczna pamiątek związanych z Kochłowicami.

- Jesienią zorganizujemy wycieczki krajoznawcze i festyn rodzinny dla mieszkańców - dodaje Jarząbek.

Zaś 3 października o godzinie 9 w kościele parafialnym w Kochłowicach zostanie z okazji jubileuszu dzielnicy odprawiona uroczysta msza święta.

W przygotowaniach do obchodów jubileuszu pomaga Jan Kołodziej, który zdradził nam, że marzy o tym, aby w przyszłości stworzyć kolejny model kochłowickiej budowli - sanktuarium Matki Bożej z Lourdes.


Ostatnio zmieniony przez przemek dnia Pią 19:30, 19 Mar 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
przemek
Administrator



Dołączył: 05 Lip 2007
Posty: 536
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Czw 23:50, 24 Cze 2010    Temat postu:

Kochłowicom na urodziny


Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Autor: Jan Kołodziej


W tym roku świętujemy Obchody jubileuszu Kochłowic. Czegóż możemy życzyć Kochłowicom? Jaki dać im prezent? Dwa lata temu, wspólnie z młodymi ludźmi ze Stowarzyszenia Genius Loci uradziliśmy, że wyprawimy Kochłowicom urodziny!

Ruda Śląska jako miasto powstała 51 lat temu. Składa się z dzielnic, będących niegdyś miejscowościami samodzielnymi. Największą z nich, obecną też na najstarszych mapach były Kochłowice. Z ich dawnego terenu powstały w ciągu wieków Halemba, Kłodnica, Bykowina, Nowa Wieś, Wirek, Radoszów, oraz część Chorzowa-Batorego. Od wieków mieszkańcy ofiarowali tej ziemi przede wszystkim swoje serca. Ciężką pracą przekształcili ją w miejsce, które potrafi w ich potomkach wywołać dumę i drżenie serca. W bieżącym, 2010 roku obchodzimy 650-tą rocznicę pojawienia się Kochłowic w źródłach historycznych. Jubileusz to zacny, na Śląsku zaś każde urodziny są celebrowane uroczyście w rodzinnym gronie. Goście przynoszą jubilatowi prezenty, składają szczere życzenia „zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności”.

Czegóż możemy życzyć Kochłowicom? Jaki dać im prezent?
Dwa lata temu, wspólnie z młodymi ludźmi ze Stowarzyszenia Genius Loci uradziliśmy, że wyprawimy Kochłowicom urodziny! Do organizacji jubileuszu zaprosiliśmy kilka innych stowarzyszeń, oraz liczne grono ludzi, po prostu Kochłowice kochających. Oczywiście nie dysponujemy środkami, które pozwoliłyby urządzić uroczystości huczne i pamiętne, ale ze zbioru drobnych, ale chyba wartościowych pomysłów udało się wybrać te, które jakąś korzyść naszej miejscowości i jej mieszkańcom przyniosą.

Zaczęliśmy od spisania wszelkich pomysłów, nawet najdziwniejszych, oraz po prostu marzeń. Kolejne spotkania przynosiły już precyzowanie kolejnych punktów tworzonego programu, oraz ich realizację.

Marcin Jarząbek był autorem pomysłu przeprowadzenia akcji „650 drzew na 650 lat”. Wydawało się to nierealnym, bo sadzonki trzeba zakupić. Ale znam przecież Adama Podgórskiego z Rudzkiego Stowarzyszenia Przyjaciół Drzew. Byłem z nim w Nadleśnictwie Brynek, gdzie sympatyczny Nadleśniczy (zaczynał karierę w leśniczówce w kochłowickim lesie) sadzonki nam obiecał. Na początku maja, na kochłowickim rynku pierwszą partię sadzonek rozdaliśmy mieszkańcom, kilka drzew uroczyście posadziliśmy na plantach.

Stowarzyszenie Genius Loci od kilku lat opiekuje się najstarszym zabytkiem na naszej ziemi – czyli pozostałością po kochłowickim gródku. W czerwcu po raz kolejny Przemek Noparlik opowiedział młodzieży o historii tego miejsca, przy okazji zebrano sporo zalegających na nim śmieci.
Podczas akcji rozdawania sadzonek drzew, udało mi się uświadomić Kubie Wyciślikowi jeszcze jedną, ważną sprawę. 14 maja mijało bowiem 120 lat od chwili, kiedy w Kochłowicach przyszedł na świat potomek rodu rycerskiego, znany w całej Europie poliglota i sinolog, Jan Wypler. Kuba sprawił, że za sprawą Związku Górnośląskiego w naszym kościele odprawiono w jego intencji mszę. Mszę koncelebrowali nasz proboszcz Jerzy Lisczyk, oraz Ojciec Wilibald Wypler. Potem nad grobem wielkiego kochłowiczanina odbyła się mała, ale piękna uroczystość. Wkrótce też, za sprawą Ruchu Autonomii Śląska do szkolnych bibliotek trafi broszura – tłumaczenie pracy Jana Wyplera o rycerskich korzeniach jego rodu. Tego dzieła podjęli się Karol Wypler z Warszawy, wspomniany O. Wilibald Wypler, ja napisałem wstęp i opracowałem całość komputerowo.

Tragedia, jaka rozegrała się pod Smoleńskiem, w połączeniu ze sprawą organizacji uroczystości upamiętniającej Jana Wyplera, skłoniły mnie też do pozyskania Związku Górnośląskiego dla sprawy upamiętnienia Krystyny Bochenek. Związek naprawdę się postarał – na skwerku mamy poświęcone jej głaz i krzew rododendronu. Jego piękne kwiaty są dla jej nieodżałowanej pamięci hołdem mieszkańców Kochłowic.

Ksiądz Lisczyk również ma swój spory udział w obchodach jubileuszu. Będzie m.in. odprawiona uroczysta msza, jednak wcześniej w auli kochłowickiego liceum, Genius Loci zorganizuje sesję popularnonaukową dla mieszkańców. Marcin Śmierz już kończy precyzowanie jej programu.

Z pewnością dla mieszkańców radosnym wydarzeniem będzie festyn, który odbędzie się na stadionie „Uranii”. Jego organizacja nie byłaby chyba możliwą bez Ani Nawrot ze Stowarzyszenia Pro Ethica. Pomogła zdobyć pewne fundusze. Programu na razie nie zdradzę, na razie niech pozostanie niespodzianką.

We wrześniu, w szkole numer 21 Stowarzyszenia OSP „Remiza” zorganizuje konkurs modelarski, na którym mieszkańcy będą mogli zobaczyć na przykład modele kochłowickiego kościoła w kilku wykonaniach. Opracowałem go jako kartonową wycinankę specjalnie na nasz jubileusz, mam też sygnały z wydawnictwa o tym, że dotarła już nawet za ocean … Kochłowice będą jeszcze bardziej znane!

W ramach jubileuszu, w połączeniu z Górnośląskimi Dniami Dziedzictwa będzie możliwość zwiedzenia wielu ciekawych miejsc w Kochłowicach. Oprowadzą chętnych właśnie młodzi historycy ze Stowarzyszenia Genius Loci. Szukajcie prasowych i internetowych zapowiedzi, bo warto skorzystać. Kto dziś pamięta, że nad Kochłowicami biegły trasy dwóch kolejek linowych, albo że istniała tutaj … szkoła szybowcowa, czy narciarskie skocznie?

Program obchodów jest ciągle otwarty. Zapraszamy wszystkich, którzy zechcą coś pokazać, czy powiedzieć. Można urządzić ciekawe wystawy – czeka przecież lokal DK „Junior”, i prowadzące go Stowarzyszenie „Inni”.
Jak wspomniałem na początku, Kochłowice są obecnie dzielnicą Rudy Śląskiej. Niektórzy zwracają uwagę na pewien minus – nie wykształciło się bowiem jej naturalne, architektoniczne i urbanistyczne centrum. Dla mnie jest to dużym plusem. Z jednej bowiem strony mamy możliwość tworzenia, z drugiej zaś dzielnice takie centra posiadają! To zapewnia różnorodność, ale tez poczucie więzi z miejscem zamieszkania. A rynek w Kochłowicach jest dość wyraźnie ukształtowany, dodatkowo zaczyna być znany za sprawą ustanowienia Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, w najstarszym w okolicy kościele.

Z naszym rynkiem wiążą się tez moje marzenia, niestety do realizacji trudne. Co w nich widziałem? Na miejscu dawnej gospody urządzono parking. Można by było zejść z niego po kilku stopniach do małego muzeum, urządzonego w rodzinnym domu Jana Wyplera. Przez malutki park można by było z niego dojść do reaktywowanej restauracji p. Barona… Nie udało się. Dom Wyplera został sprzedany i zburzony, a był w Kochłowicach najstarszy …

Mam jeszcze jedno, związane z rynkiem marzenie. Dość radykalne nawet. Chciałbym zamknąć fragment ulicy, położony pomiędzy Sanktuarium, a Komzonem, powiększając w ten sposób skwer im. Wilhelma Pluty (dawniej po prostu Plac Kościelny). Dla samochodów urządzić niedużą obwodnicę (nawet wiem którędy). Wyobraźcie sobie ślub w tej urokliwej świątyni, weselny orszak wychodzący z niej w towarzyszeniu grającej przez kuranty muzyki, przechodzący do restauracji Barona … Albo odpoczywających na skwerku pielgrzymów, również wsłuchanych w kuranty. Nierealne? Kto wie …
Ten jubileuszowy rok przyniósł naszemu rynkowi i Kochłowicom dwie rzeczy bardzo pozytywne. Niedawno otwarto placówkę SKOK – podobna instytucja, ale prowadzona przez niezapomnianego księdza Ludwika Tunkla, była przecież źródłem finansowania budowy wielu kochłowickich kamienic, czy choćby sierocińca. Tuż obok tej placówki, przebudowano dom, w którym mieścił się niegdyś sklep Masłowskich. Chylę czoła przed architektem i właścicielem. To jest po prostu piękne!

Mam nadzieję, że urodziny Kochłowic każdy mieszkaniec w jakiś sposób zechce uczcić. W razie czego, możecie się zwrócić do wspomnianych Stowarzyszeń. To młodzi ludzie, z otwartymi umysłami, przede wszystkim jednak pielęgnujący naszą historyczną spuściznę. Ja bardzo się cieszę, że ich mogłem poznać. A za ich pracę, z całego serca im dziękuję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
przemek
Administrator



Dołączył: 05 Lip 2007
Posty: 536
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Pon 12:44, 27 Wrz 2010    Temat postu:

Kochłowice świętowały 650-lecie istnienia

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych] 27 IX 2010
Tekst i foto: Olga Wiśniowska


Kto odnalazł żużel ze średniowiecznego kochłowickiego pieca, kim był Ludwik Tunkel, gdzie założono pierwszą osadę, a przede wszystkim - jak żyli na tym terenie ludzie kilkaset lat temu - tego wszystkiego można było dowiedzieć się w ten weekend podczas Górnośląskich Dni Dziedzictwa. Podróż do przeszłości zorganizowało w naszym mieście stowarzyszenie "Genius Loci - Duch Miejsca".

Obchodzące w tym roku 650 lat istnienia Kochłowice są głównym miejscem czwartej edycji Dni Dziedzictwa. Zaplanowano wiele atrakcji - wycieczki z przewodnikiem, wystawę, konferencję historyczną, przed nami jeszcze kilka wypraw po dzielnicy i festyn urodzinowy.

- Nie chodzi nam o to, by ktoś zapamiętał historyczne szczegóły, ale miał świadomość, że coś fajnego się działo, by wykrzesać energie, która jest w ludziach i w tym miejscu. Nie robilibyśmy tego tylko dla siebie - tłumaczy Marcin Jarząbek, prezes stowarzyszenia "Genius Loci - Duch Miejsca".

Na konferencji, która odbyła się Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 można było posłuchać o historii dzielnicy.

Najstarszy dokument mówiący o Kochlowej Lance pochodzi z 1360 roku. Wtedy to jeden ze śląskich książąt z Opawy, Mikołaj II, sprawował tu władzę. Do niedawna o początkach osadnictwa na tym terenie nie wiedziano nic więcej. Dopiero w 2007 roku małżeństwo archeologów - amatorów znalazło w miejscu budowy autostrady A4 coś ciekawego.

- Szukając skamieniałości w piaskowcach natrafiliśmy na wczesnośredniowieczną ceramikę i zbrylowany żużel. Okazało się, że znaleziska faktycznie liczą ponad 1000 lat - opowiada Jadwiga Wodarz, która razem z mężem dokonała odkrycia.

Żużel charakterystyczny jest dla dymarek, w których wytapiano żelazo. Ilość odnalezionego materiału wskazuje, że na tym terenie znajdowała się duża osada hutnicza.

W weekend odbyły się również trzy wycieczki. Sobotnia dotyczyła centrum Kochłowic, jej głównymi punktami były Kościół Trójcy Świętej i Sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes. Zwolennicy militarnych klimatów w niedzielę poznali historię schronu bojowego nr 75 i Grupy Bojowej Kłodnica - Kochłowice. Trzecia lekcja historii dotyczyła Średniowiecznego Gródka Stożkowego.

Zwieńczeniem obchodów 650-lecia Kochłowic będzie niedzielny festyn. Rozpocznie się o godz. 14 na boisku GKS "Urania" w Kochłowicach, przy ul. Tunkla 12. Wśród atrakcji m.in. Prezentacja Pocztu Rycerskiego Ottona z Pilczy herbu Topór, Występ orkiestry dętej KWK "Halemba-Wirek", Występy Mariana Makuli oraz Anieli Stanisławskiej, pokazy walk rycerskich, pokazy strażackie, gry i zabawy dla najmłodszych.





Ostatnio zmieniony przez przemek dnia Pon 12:58, 27 Wrz 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
przemek
Administrator



Dołączył: 05 Lip 2007
Posty: 536
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Pon 20:49, 27 Wrz 2010    Temat postu:

Relacja w Telewizji Sfera


- "Wydarzenia" 27 IX (poniedziałek)
[link widoczny dla zalogowanych]

- "Temat Dnia" 27 IX (poniedziałek)
[link widoczny dla zalogowanych]


650 LAT KOCHŁOWIC

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych], 28 IX

Jubileusz 650-lecia istnienia obchodzą w tym roku Kochłowice - jedna z najstarszych dzielnic Rudy Śląskiej. Z tej okazji Stowarzyszenie Genius Loci zorganizowało w kochłowickim Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 imienia Jana Pawła II konferencję historyczną, poświęconą przeszłości tej dzielnicy.

Sobota była prawdziwym świętem dla wszystkich osób zafascynowanych historią Kochłowic oraz najbliższej okolicy. W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 imienia Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach odbyła się konferencja historyczna, poświęcona dziejom dzielnicy.

Członkowie Stowarzyszenia Genius Loci zadbali o ciekawy program oraz wysoki poziom prelekcji, zapraszając do współpracy prelegentów, którzy od wielu z ogromną pasją badają historię Kochłowic oraz Górnego Śląska.

Pierwsza historyczna wzmianka o Kochłowicach pochodzi z 1360 roku, a pojawiła się w dokumentach kancelaryjnych księcia Opawy. Dzisiaj sporo już wiemy o dziejach tej niezwykłej dzielnicy, ale nadal nie brakuje zagadek do rozwikłania.

Ważnym punktem w życiu Kochłowic był zawsze kościół parafialny. To księża, którzy w nim posługiwali często zapisywali się złotymi zgłoskami w historii tego miejsca.

W przerwie konferencji uczestnicy mogli zwiedzić wystawę fotograficzną poświęconą Kochłowicom, podziwiać okazałą makietę kościoła pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej lub raczyć się słodkościami przy filiżance kawy.


Ostatnio zmieniony przez przemek dnia Wto 13:07, 28 Wrz 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
przemek
Administrator



Dołączył: 05 Lip 2007
Posty: 536
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Sob 18:34, 02 Paź 2010    Temat postu:

Festyn Jubileuszowy

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Data: 30 IX 2010


Wyobrażasz sobie urodziny bez przyjęcia i gości? My nie! Dlatego Stowarzyszenie Genius Loci – Duch Miejsca w Rudzie Śląskiej organizuje huczne urodziny Kochłowic. A okazja jest nie byle jaka, ponieważ dzielnica ta obchodzi 650 – lecie swojego istnienia. Zapraszamy na Festyn.

Po konferencji popularno - naukowej i serii wycieczek przyszedł czas na imprezę z prawdziwego zdarzenia. Już 3 października na stadionie GKS "Urania" o 14:00 rozpocznie się Festyn Jubileuszowy. A atrakcji będzie cała masa, każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Rockową muzykę zapewni zespół z Częstochowy "Zegarmistrz Czasu". Nie zabraknie też "śląskiej gotki" i swojskich klimatów, które zagwarantuje grupa "Szlagier Maszyna", Orkiestra Dęta KWK "Polska – Wirek" oraz rodowici rudzianie – Aniela Stanisławska i Marian Makula. Miłośników sportu zapraszamy na pokaz futbolu flagowego oraz mecz najmłodszych kochłowickich piłkarzy. Dzieciom gwarantujemy również dobrą zabawę, będą mogły podziwiać pokazy walk rycerskich i średniowieczne damy, a także uczestniczyć w wielu grach i zabawach.
Do udziału w festynie zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej, zwłaszcza kochłowiczan, bo to przecież ich dzielnica świętuje tak wspaniałą rocznicę.
[/url]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
przemek
Administrator



Dołączył: 05 Lip 2007
Posty: 536
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Wto 13:45, 05 Paź 2010    Temat postu:

650 lat Kochłowic

Źródło: "Wiadomości Rudzki" 3 X 2010
Autor: E.G.


25 września w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Rudzie Śląskiej odbyła się konferencja poświęcona Kochłowicom, a dokładniej - ich 650 lat istnienia. Jubileusz współorganizowany jest przez stowarzyszenia Genius Loci i ProEthica, Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew oraz klub Warriors Ruda Śląska. Projekt dofinansowany jest w ramach unijnego programu "Młodzież w działaniu".

Jak podkreślił prowadzący konferencję, prezes Stowarzyszenia - Marcin Jarząbek - "Rok 2010 jest rokiem niezwykłym, pełnym jubileuszów - stulecie przeżywa parafialny chór, Szkoła Podstawowa nr 20, Sierociniec - Graf Lasy Stift. Sto lat temu urodził się tu Sługa Boży Wilhelm Pluta. Wszystkie te rocznice łączy ta jedna najważniejsza - dokładnie 650 lat temu po raz pierwszy w źródłach historycznych pojawiła się informacja o istnieniu Kochłowic: pisarz z kancelarii księcia Opawy w jednym z dokumentów umieszcza nazwę Kochlawa Lanka. Zatem w 1360 roku Kochłowice otrzymały swoje imię, swoją tożsamość". Tej rocznicy właśnie poświęcone były obchody.

Powrót do góry
Zobacz profil autora
przemek
Administrator



Dołączył: 05 Lip 2007
Posty: 536
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Wto 22:23, 05 Paź 2010    Temat postu:

Po festynie w TV Sfera:

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
przemek
Administrator



Dołączył: 05 Lip 2007
Posty: 536
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Wto 23:17, 12 Paź 2010    Temat postu:

Po wycieczkach w TV Sfera:

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
przemek
Administrator



Dołączył: 05 Lip 2007
Posty: 536
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Wto 23:45, 12 Paź 2010    Temat postu:

Górnośląskie Dni Dziedzictwa 2010 już za nami


Kolejna edycja [link widoczny dla zalogowanych] dobiegła końca. Od kilku lat na przełomie września i października na całym Górnym Śląsku odbywają się wycieczki, odkrywające nieznane zakamarki śląskiej historii. Na terenie Rudy Śląskiej program GDD przygotowało [link widoczny dla zalogowanych].

Kilkaset osób z Rudy Śląskiej oraz miast ościennych uczestniczyło w wycieczkach, zorganizowanych na terenie miasta. Osoby pragnące poznać lepiej przeszłość swej okolicy mieli do wyboru m.in. spacery historyczne po trzech dzielnicach (Kochłowicach, Wirku i Bykowinie), zwiedzanie [link widoczny dla zalogowanych] nad Kochłówką czy zwiedzanie [link widoczny dla zalogowanych] w Kochłowicach. Tegoroczną główną atrakcją było wejście na teren zlikwidowanej w ubiegłym roku kopalni "Wirek" w Kochłowicach. W zwiedzaniu tego zakładu uczestniczyło ponad 50 osób. Największą frekwencją cieszył się jednak kochłowicki bunkier, przy którym na gości czekał namiot z kawą, herbatą i śląskim kołoczem.



Organizatorzy składają podziękowanie wszystkim, którzy wspomogli organizację imprezy. W szczególności wymienić należy: pana Antoniego Klytę z żoną, pana Eugeniusza Czogałę z synami, pana Mariana Makulę, księdza proboszcza Marcina Brzóskę i Zarząd KWK "Halemba Wirek" ruch Wirek. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy w kolejnej edycji GDD jesienią 2011 roku.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
przemek
Administrator



Dołączył: 05 Lip 2007
Posty: 536
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Nie 13:59, 17 Paź 2010    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]



Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
przemek
Administrator



Dołączył: 05 Lip 2007
Posty: 536
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Śro 22:06, 15 Gru 2010    Temat postu:

Na starych mapach

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych] 10 XII 2010
Autor: W. T.
Zdjęcie: M.G.


Stowarzyszenie Genius Loci zaprosiło mieszkańców Kochłowic i nie tylko na spotkanie z dr. Piotrem Greinerem – historykiem Uniwersytetu Śląskiego i dyrektorem Archiwum Państwowego w Katowicach. Tematem spotkania były „Kochłowice na starych mapach”. Odbyło się ono w kochłowickim Domu Kultury Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In – nI.



-Dr Greiner miał być gościem konferencji, która odbyła się we wrześniu w kochłowickim liceum na zakończenie obchodów 650 – lecia Kochłowic. Z powodu choroby nie dojechał, więc postanowiliśmy go ponownie zaprosić do Kochłowic – mówi Przemysław Noparlik ze Stowarzyszenia Genius Loci.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum STOWARZYSZENIE "GENIUS LOCI" Strona Główna -> GENIUS LOCI > Projekty stowarzyszenia / 650-lecie Kochłowic Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Programosy.
Regulamin