Forum STOWARZYSZENIE "GENIUS LOCI" Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Przeszłość miasta pełna jest nieścisłości

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum STOWARZYSZENIE "GENIUS LOCI" Strona Główna -> GENIUS LOCI > Projekty stowarzyszenia / Ocalić od zapomnienia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
"Dziennik Zachodni
Gość






PostWysłany: Pią 10:46, 19 Wrz 2008    Temat postu: Przeszłość miasta pełna jest nieścisłości

Przeszłość miasta pełna jest nieścisłości
"Dziennik Zachodni"
19 IX 2008

Ruda Śląska - istniała już w 1243 roku - tak zaczyna się historia naszego miasta na jego stronie internetowej. Jan Kołodziej, autor "Historii Kochłowic" nie zgadza się z tym stwierdzeniem. - W 1243 roku istniała jedynie wieś Ruda, zależna od Biskupic. Tak mała i niewiele znacząca, że bardzo długo nie było jej nawet na mapach - tłumaczy. - Poza tym nikt nie myślał wówczas o dopisywaniu do nazw takich wiosek przymiotnika "śląska". Ruda Śląska istnieje dopiero od roku 1959 - dodaje.

"Kochłowice wiążą się z osobą Kochła, którego własnością były łąki nad Kłodnicą" - podaje strona internetowa. - Kocheł to propagandowy wymysł z lat dwudziestych, kiedy to wbrew miejscowej tradycji zmieniono nazwę Kochlowice na Kochłowice, bez jakichkolwiek podstaw historycznych - twierdzi Kołodziej. - Próbuje się też dorobić wielowiekową tradycję Nowemu Bytomiowi, a jeszcze 300 lat temu był tu las - mówi Kołodziej.

Historyczną zakładkę na stronie miasta konsultował Krystian Gałuszka, dyrektor Biblioteki Centralnej w Rudzie Śląskiej. - Niejednoznaczność sądów historycznych związanych z naszym miastem wynika z braku profesjonalnej monografii - przyznaje Gałuszka. Choć potwierdza, że Ruda Śląska powstała w 1959 roku w wyniku połączenia Rudy i Nowego Bytomia w jeden organizm miejski to zaznacza również, że przymiotnik "śląska" towarzyszył Rudzie już wcześniej. - Na przykład świadectwa szkolne z lat 1951-1959 sygnowane były pieczątkami "Szkoła Podstawowa w Rudzie Śląskiej". Stanisław Berezowski w roku 1937, w swoim przewodniku po województwie śląskim, wspomina Rudę Śląską - wyjaśnia. O pochodzeniu nazw dzielnic Gałuszka mówi, iż wiążą się z nimi legendy i nikt ich nie uważa za prawdę naukową.

- Informacje w zakładce są mało ścisłe i niezbyt dobrze uporządkowane - ocenia historyk Przemysław Noparlik.

Co więc powinna zawierać dobrze skonstruowana zakładka naszego miasta? - Wprowadzenie tłumaczące dlaczego miasto składa się z równorzędnych dzielnic, które jeszcze kilka dekad temu były wsiami. Zakłamaniem jest mówienie o Rudzie jako mieście w XIII wieku, gdyż była to wieś. Powinien być zaznaczony podział na poszczególne dzielnice, by historia miasta w całości była czytelna. Również wyraźny rozdział nazewnictwa "Ruda" i "Ruda Śląska", aby uniknąć mylenia terminów - radzi Noparlik. - Miasto posiada wiele sfer wymagających zbadania. Czekają na nowe pokolenie historyków - dodaje.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum STOWARZYSZENIE "GENIUS LOCI" Strona Główna -> GENIUS LOCI > Projekty stowarzyszenia / Ocalić od zapomnienia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Programosy.
Regulamin