przemek |
Wysłany: Sob 0:16, 22 Maj 2010 Temat postu: Otto z Pilczy |
|
Otto z Pilczy (Pilica) herbu Topór
Opracował: Grzegorz Nawrat
ur. ok. 1340 - zm. 1384
Określany też jako Otto z Pilczy Pilecki, Otto z Pilicy Topór, Otto Toporczyk, Otton Pileckiâ
Starosta ruski, sandomierski, wojewoda sandomierski i generał-starosta wielkopolski. Założyciel miasta Pilica.
Najsłynniejszy âPiliczaninâ, jeden z najpotężniejszych możnowładców w Polsce. Bliski współpracownik Kazimierza Wielkiego, o czym m.in. świadczy fakt, że w imieniu króla zarządzał, jako starosta, nowo zdobytą Rusią. Jego żona, Jadwiga dostąpiła nie lada zaszczytu, stała się matką chrzestną Władysława Jagiełły. Dzięki Ottonowi i jego żonie współczesne mu rycerstwo, a nawet władcy wiedzieli, że istnieje Pilcza, dzisiejsza Pilica.
Był jednym z bliskich współpracowników króla Kazimierza Wielkiego. Lojalny również wobec kolejnego władcy â Ludwika Węgierskiego. Określany w źródłach jako ârycerz prawyâ. Zbudował zamek Smoleń koło Pilicy. Założyciel miasta Pilica, lokowanego na prawie magdeburskim w 1393r.fundator kościoła parafialnego w Pilicy pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Otrzymał od króla za zasługi w sprawowaniu urzędu starosty ruskiego Łańcut oraz w 1361 kupił wieś Sielec na terenie dzisiejszego miasta Sosnowiec. Sprzedał mu ją Abraham z Goszyc z synem Markiem.
http://f.polska.pl/gal/209/61/112/med.jpg
(21.10.1361 Kazimierz, król polski, potwierdza, że Otto z Pilczy zamienił z Abrahamem i jego synem Markiem z Goszyc wsie Sielce i Klimontów, na wieś Witanowice oraz 28. 12.1363 Kazimierz, król polski, przenosi wsie Sielce i Klimontów Ottona z Pilczy z prawa polskiego na prawo magdeburskie.)
http://f.polska.pl/gal/153/68/18/med.jpg
Otto z Pilczy również był właścicielem terenów obecnej Rudy Śląskiej.
Pszczyna, 8 grudnia 1360.
Fragment dokumentu Mikołaja księcia opawsko-raciborskiego, w którym zatwierdził Ottonowi Pileckiemu wsie Jaźwica, Załęże, Bogucice i miasto Mysłowice.
"âŚet penes dictam silva Mokra transeundo usque ad fluvium Klodnycza , a fluvio dicto recte eundo usque ad silvam vulgaliter Ogony, a dicta silva recte transeundo per mericam vulgaliter Kochlowa Lanka, a dicta merica eundo viam recte per silvam usque ad mericam" gdzie Kochlowa Lanka odnosi się do terenów Kochłowic w Rudzie Śląskiej.
Rodzina: Mąż Jadwigi Melsztyńskiej Tarnowskiej (matki chrzestnej króla Władysława Jagiełły). Miał jedynie córkę Elżbietę Granowską (1372 - 1420), która po śmierci Ottona w 1384, odziedziczyła po nim ogromne posiadłości łańcuckie oraz Pilicę i stała się najbogatszą panną w Polsce i w wieku 45 lat, poprzez ślub 2 maja 1417 r. w Sanoku; została trzecią żoną króla Władysława Jagiełły i 19 listopada 1417 roku była koronowana na Wawelu na królową Polski. |
|