Forum STOWARZYSZENIE "GENIUS LOCI" Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

[Ocalić od zapomnienia] Wystawa fotograficzna i wernisaż

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum STOWARZYSZENIE "GENIUS LOCI" Strona Główna -> Wydarzenia kulturalne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
przemek
Administrator



Dołączył: 05 Lip 2007
Posty: 536
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Czw 17:46, 15 Sty 2009    Temat postu: [Ocalić od zapomnienia] Wystawa fotograficzna i wernisaż

"Ocalić od zapomnienia" -wystawa + wernisaż
Rzecz o architekturze przemysłowej Górnego Śląska

Stowarzyszenie "Genius Loci - Duch Miejsca" w Rudzie Śląskiej oraz Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Śląskiego zapraszają na wernisaż wystawy fotograficznej pt. "Ocalić od zapomnienia. Rzecz o architekturze przemysłowej Górnego Śląska".

Cel projektu: dokumentacja obiektów poprzemysłowych, znajdujących się na terenie Górnego Śląska.

Termin wernisażu: 9 lutego 2009 r. (poniedziałek), godzina 18:00
Termin wystawy: 2-19 lutego 2009 r.
Miejsce: Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3, Chorzów

Program wernisażu:
- wprowadzenie - Dr Jacek Kurek (Uniwersytet Śląski)
- prezentacja programu „Ocalić od zapomnienia”
- panel dyskusyjny, w którym udział wezmą:
- Dr hab. Irma Kozina (Uniwersytet Śląski)
- Dr inż. Henryk Mercik (MKZ Chorzów)
- Leszek Jodliński (Dyrektor Muzeum Śląskiego)

Wstęp wolny ! Szczegółowo o projekcie: [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
przemek
Administrator



Dołączył: 05 Lip 2007
Posty: 536
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Wto 22:01, 10 Lut 2009    Temat postu:

[Prasówka] Program "Ocalić od zapomnienia" w mediach



24 I 2009, sobota
[Kultura] Zakochani w zabytkach pochwalą się swoimi zbiorami

Autor: Marcin Nowak
Źródło: Portal MM Silesia [link widoczny dla zalogowanych] 24 stycznia 2009

Działali bez skrupułów, agresywnie. Nikt i nic im nie przeszkadzało. Wytrwale polowali od kilku lat. Mowa o pasjonatach zabytków poprzemysłowych, którzy postanowili "ocalić je od zapomnienia".

Pomysł zrodził się kilkanaście miesięcy temu, gdy grupka zapaleńców z różnych miast Górnego Śląska i Zagłębia postanowiła zainteresować się mocniej, według nich często zapomnianymi zabytkami poprzemysłowymi.

Z czasem projekt przybrał bardziej oficjalne wymiary. Przygotowaniem akcji zajęło się Stowarzyszenie "Genius Loci - Duch Miejsca" w Rudzie Śląskiej oraz Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Śląskiego. Teraz zapraszają na wystawę zebranych zdjęć.

- Zebraliśmy już sporo materiałów, które w najbliższym czasie przekazujemy do Archiwum Państwowego. Jednocześnie chcemy pokazać efekty naszej pracy i zainteresować mieszkańców Śląska tematyką architektury poprzemysłowej - mówi w rozmowie z MMSilesią Przemysław Noparlik, koordynator projektu.

W tym celu zaangażowano pasjonatów historii, pragnących dokumentować obiekty poprzemysłowe, zanim całkowicie znikną z naszych miast. Osoby, które tworzą projekt, łączy pasja i pragnienie ratowania wspólnego dziedzictwa historycznego. Ponieważ organizatorzy nie dysponują środkami finansowymi, wszystkich działań podjęto się nieodpłatnie.

O tym, ze zabytki przemysłu to nie tylko Górny Śląsk, udowadnia od dawna Adam Gawron z Dąbrowy Górniczej, przez długi czas dziennikarz MMSilesia.pl

- Projekt jest świetny, więc postanowiłem wesprzeć inicjatywę. Przekazałem zdjęcia, które robiłem przy okazji wyburzenia przędzalni Dietla. Dziś sprawa się konkretyzuje. Chcemy zorganizować konferencje w UM Sosnowiec w jej sprawie, może uda się pokazać wizualizacje i projekty studentów jeśli chodzi o jej adaptację. - wyjaśnia Gawron.

Wernisaż wystawy już 9 lutego w poniedziałek o godzinie 18:00. Zdjęcia będzie można podziwiać w Chorzowskim Centrum Kultury do 19 lutego.

W programie wernisażu przewidziany jest między innymi panel dyskusyjny, w którym udział wezmą: dr Jacek Kurek, dr hab. Irma Kozina, dr inż. Henryk Mercik i Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Śląskiego.

* * *

3 II 2009, sobota
[Górny Śląsk] Pasjonaci ocalą znikający Śląsk

Autor: AZ
Źródło: Portal "Trybuny Górniczej", 3 utego 2009 nettg.pl

Ponad 15 tys. zdjęć obiektów poprzemysłowych wykonali studenci zrzeszeni w Sekcji Historii Śląska Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Śląskiego. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć na wystawie „Ocalić od zapomnienia. Rzecz o architekturze przemysłowej Górnego Śląska”, której wernisaż odbędzie się w poniedziałek 9 lutego.

- Realizację tego projektu rozpoczęliśmy w październiku 2006 roku. W tym czasie wykonaliśmy fotografie 27 zakładów, wśród których znalazło się 19 obiektów kopalnianych, 6 hutniczych oraz Przędzalnia Dietla w Sosnowcu i dawny młyn wodny nad Kłodnicą w Rudzie Śląskiej Halembie - wyjaśnia Leszek Chrobok, koordynator projektu, student piątego roku historii.

Ideą przyświecająca studentom było utrwalenie w formie fotograficznej postindustrialnego obrazu aglomeracji. Powstała w ten sposób baza zostanie nieodpłatnie przekazana Archiwum Państwowemu w Katowicach. Partnerem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie „Genius Loci - Duch miejsca” z Rudy Śląskiej. Ekspozycję zdjęć oglądać będzie można w Chorzowskim Centrum Kultury do 19 lutego.

* * *


7 II 2009, sobota
[Górny Śląsk] Pasjonaci ocalą znikający Śląsk

Autor: Iwona Sobczyk
Źródło: "Gazeta Wyborcza" 7 II 2009 [link widoczny dla zalogowanych]

Grupa wielbicieli industrialnego pejzażu Górnego Śląska postawiła przed sobą ambitne zadanie. Chcą dokładnie obfotografować wszystkie obiekty przemysłowe w regionie. Większość z nich skazana jest na zniszczenie, można je uratować tylko na fotografii

Nie ma już huty cynku na Wełnowcu i wież chorzowskiej Huty Kościuszko. Tereny po kopalni Zabrze zamieniły się w śródmiejskie pustynie. Lista zrównanych z ziemią śląskich zakładów przemysłowych co roku wzbogaca się o kilka pozycji. - A właśnie w tych budynkach, bardziej niż w jakichkolwiek innych zabytkach, zapisana jest tożsamość regionu - żałuje historyk Przemysław Noparlik ze stowarzyszenia Genius Loci - Duch Miejsca, jeden z koordynatorów projektu "Ocalić od zapomnienia".

Na pomysł, żeby utrwalić pamięć śląskiego przemysłowego pejzażu, członkowie stowarzyszenia wpadli dwa lata temu. Wspólnie z historykami z zaprzyjaźnionego z nimi koła naukowego z Uniwersytetu Śląskiego ruszyli w teren z aparatami fotograficznymi.

Zdjęcia mają być bardziej historycznym dokumentem niż artystyczną kreacją. - Fotografujemy wszystkie obiekty z zewnątrz i od wewnątrz, nie zapominając o znajdujących się tam maszynach. Ostatnia grupa zdjęć to już freestyle, okazja do artystycznego wyżycia się - wyjaśnia Noparlik.

Chcą sfotografować wszystkie obiekty przemysłowe w regionie. Do tej pory udało się im obfotografować prawie 30. Powstało 15 tys. dokładnie opisanych zdjęć. Wszystkie trafią do Archiwum Państwowego w Katowicach.

- To, co oni robią, to wyścig z czasem. Świadomość, jak cenne jest przemysłowe dziedzictwo regionu, wzrosła w ostatnich latach, ale nadal słabo przekłada się na konkretne działania. Na Śląsku ani jednego przemysłowego kompleksu nie potrafiliśmy zaadaptować do nowych funkcji. A już na przykład w Łodzi to się udało - mówi dr Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków w Chorzowie.

Efekty pracy stowarzyszenia można podziwiać na wystawie w Chorzowskim Centrum Kultury. W poniedziałek organizatorzy projektu zapraszają do dyskusji. Wezmą w niej udział: dr Henryk Mercik, historyk dr Jacek Kurek, historyk sztuki dr Irma Kozina i Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Śląskiego. Początek o godzinie 18, wstęp wolny.



* * *

9 II 2009, poniedziałek
[Górny Śląsk] Przemysł w obiektywie

Autor: Grzegorz Żądło
Źródło: Telewizja "Silesia" 9 II 2009
Relacja filmowa: [link widoczny dla zalogowanych]

Skoro nie da się uratować budynków, to warto je chociaż uwiecznić na zdjęciach. Z takiego założenia wyszła grupa młodych ludzi, związanych z instytutem historii Uniwersytetu Śląskiego. Właśnie na fotografiach postanowili uwiecznić znikający przemysłowy krajobraz Śląska i Zagłębia. Część ich prac można oglądać na wystawie "Ocalić od zapomnienia", której wernisaż odbył się dzisiaj w Chorzowskim Centrum Kultury.

Żeby widoki przemysłowego krajobrazu nie zatarły się w pamięci mieszkańców Śląska, Leszek Chrobok postanowił robić im zdjęcia. Zdaje sobie sprawę, że czasu na to ma coraz mniej. - Najlepiej robić to teraz, kiedy te kopalnie jeszcze istnieją, że jest jeden właściciel. Bo później w przypadku likwidacji część budynków jest przejmowana przez inne podmioty gospodarcze i w ogóle jest problem potem. Część jest wyburzona. I czasami jedynym śladem, który po nich zostaje są właśnie fotografie. - Sfotografowaliśmy 26 zakładów z całego Górnego Śląska i częściowo także z Zagłębia Dąbrowskiego - wylicza Przemysław Noparlik, Stowarzyszenie Genius Loci- Duch Miejsca. Ale tak naprawdę to dopiero początek. Studenci związani z instytutem historii Uniwersytetu Śląskiego zrobili już 15 tysięcy zdjęć maszyn, kopalń, hut i innych obiektów przemysłowych. - Przed nami jeszcze wiele pracy, wiele zakładów do sfotografowania. I im więcej, szybciej zdążymy zrobić tym lepiej dla przyszłych pokoleń. Bo my to chcemy przekazać archiwum, aby przyszłe pokolenia mogły z tego korzystać - dodał Przemysław Noparlik.

Dzięki wystawie w Chorzowskim Centrum Kultury już teraz skorzystać może każdy. - Na co dzień nie mamy możliwości, okazji czasem się z tym zetknąć, zobaczyć. Jesteśmy zagonieni, jakby nie interesuje nas do końca ten temat. A tutaj możemy się na chwilę zatrzymać, pooglądać, podziwiać - tłumaczy Urszula Kamysz-Zawadzka, Chorzowskie Centrum Kultury. Podziw należy się również autorom zdjęć. - Wśród nich są naprawdę wspaniali ludzie, którzy pragną coś zrobić - uważa dr Jacek Kurek, Instytut Historii UŚ, opiekun studentów. A robią za własne pieniądze, własnym sprzętem, poświęcając swój wolny czas. Zdaniem opiekuna studentów, tyko w ten sposób można ocalić to, co dla Śląska i Zagłębia jest bardzo istotne. - Ważne jest to przede wszystkim dlatego, że architektura, szyb górniczy, komin hutniczy, wieża kościoła neogotyckiego, jak w przypadku Śląska to są znaki czytelne, znaki tożsamości.

I może właśnie dlatego Ci, którzy studentom mogą pomóc, zwykle nie odmawiają. - Staramy się tym młodym ludziom pomóc mając oczywiście na względzie specyfikę kopalń, bo wiadomo, że to nie jest obiekt, po którym można chodzić jak się chce i gdzie się chce - powiedział Zbigniew Madej, Kompania Węglowa.

Ale dzięki młodym fotografom, po takich obiektach można przynajmniej błądzić wzrokiem.


* * *

10 II 2009, wtorek
[Kultura] Studenci chcą ocalić zabytki od zapomnienia

Autor: Marcin Nowak
Źródło: Portal MM Silesia, 10 lutego 2009 [link widoczny dla zalogowanych]

Studenci w roli konserwatorów zabytków? Stowarzyszenie Genius Loci i Koło Naukowe Historyków UŚ pokazało wczoraj wystawę "Ocalić od zapomnienia" - Zrobiliśmy ponad 15 tys. zdjęć - chwalą się.

Pomysł zrodził się kilkanaście miesięcy temu, gdy grupka zapaleńców z różnych miast Górnego Śląska i Zagłębia postanowiła zainteresować się mocniej, według nich często zapomnianymi zabytkami poprzemysłowymi. I tak wspólnymi siłami ruszyli w teren, by fotograficznie dokumentować to, co ich zdaniem może niebawem być zapomniane. W poniedziałek w Chorzowskim Centrum Kultury ponad 200 osób pojawiło się na wernisażu wystawy fotograficznej i debacie o zabytkach poprzemysłowych.
Czytaj więcej o projekcie "Ocalić od Zapomnienia":

- Pewna wycieczka oficerów kolejny raz jechała na Śląsk, niestety zgubili się i nie trafili tam, gdzie chcieli, bo... nie skręcili tradycyjnie w prawo "tuż za kominami huty Kościuszko". A to dlatego, że Huta nagle zniknęła. - Wprowadził do dyskusji dr Jacek Kurek z Uniwersytetu Śląskiego. - Dlatego chciałam się pokłonić przed tak młodymi pasjonatami i cieszę, się, że dzięki temu zmienia się nasza świadomość i świadomość naszej historii - mówi dr Irma Kozina, historyk sztuki. - Miejmy nadzieję, że choć część sfotografowanych obiektów dzięki temu przetrwa - dodała Kozina.

Debata trwała ponad półtorej godziny. Nie obyło się jednak również bez gorzkich i smutnych opinii.

- Jest wysoce nieodpowiednie, gdy jesteśmy bezradni wobec prawa właścicielskiego, które wielokrotnie przeszkadza w ocalaniu takich obiektów. Tu potrzeba odrębnych przepisów, bo przecież granica między tym co nowe a stare zmienia się szybko. - zaznaczał Leszek Jodliński, dyrektor muzeum Śląskiego. - Jak to jest, że nie doczekaliśmy się jeszcze żadnej polityki, dotyczącej ochrony dziedzictwa przemysłowego? - pytał retorycznie Jodliński.

Dobrej myśli był jednak dr Henryk Mercik, konserwator zabytków z Chorzowa, który jak przyznał nie jest zwolennikiem przenoszenia elementów dziedzictwa przemysłowego do muzeów, lecz pozostawiania ich w miejscu, gdzie pracowały.
- Jako konserwator zabytków obseruję, że zmienia się podejście do tego rodzaju skarbów i przestajemy się wstydzić przemysłu - tak jak to było kiedyś. Teraz pojawił się żal, bo je tracimy. Jednak mam nadzieję, że tak samo będziemy podchodzić do pozytywnego dziedzictwa lat '40 czy '50 i nie zniszczymy go bezmyślnie.

Wszystkie fotografie będą przekazane Państwowemu Archiwum w Katowicach. - To dopiero początek ciężkiej, planujemy rozszerzyć projekt o inne obiekty dziedzictwa kulturowego oraz inne miasta. - zaznacza Przemysław Noparlik ze Stowarzyszenia Genius Loci. Wystawa zdjęć w ChCK potrwa do 19 lutego.

* * *
Powrót do góry
Zobacz profil autora
przemek
Administrator



Dołączył: 05 Lip 2007
Posty: 536
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Czw 20:39, 28 Maj 2009    Temat postu:

Wystawa fotograficzna - Ocalić od zapomnienia

Miejsce wystawy
Wydział Nauk Społecznych
Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Katowice, ul. Bankowa 11
I piętro – korytarz obok auli im. K. Popiołka

Termin wystawy
28 maja - 7 czerwca 2009 r.

Idea
Celem projektu jest dokumentacja obiektów poprzemysłowych,
znajdujących się na terenie Górnego Śląska
oraz ziemiach przyległych.

Organizatorzy
- Sekcja Historii Śląska Studenckiego Koła Naukowego Historyków
Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
- Stowarzyszenie „Genius Loci – Duch Miejsca”
w Rudzie Śląskiej

Serdecznie zapraszamy!

Szczegółowe informacje
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum STOWARZYSZENIE "GENIUS LOCI" Strona Główna -> Wydarzenia kulturalne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Programosy.
Regulamin