Forum STOWARZYSZENIE "GENIUS LOCI" Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Najważniejsze zabytki Kochłowic i okolicy -PRZEWODNIK

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum STOWARZYSZENIE "GENIUS LOCI" Strona Główna -> Zabytki i pamiątki przeszłości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
przemek
Administrator



Dołączył: 05 Lip 2007
Posty: 536
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Nie 23:40, 23 Wrz 2007    Temat postu: Najważniejsze zabytki Kochłowic i okolicy -PRZEWODNIK

Najważniejsze zabytki Kochłowic i okolicy

PRZEWODNIK


Bykowina

Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa (1935) Arrow ul. Wita Stwosza 2
Stoi w miejscu dawnego kamieniołomu użytkowanego do lat 30-tych XX w. Autorem projektu był architekt diecezjalny Jan Affa. Bliźniaczy kościół znajduje się w Piekarach Śląskich-Kozłowej Górze.

Budynek tzw. starej szkoły (1905) Arrow ul. 11 Listopada
Murowany, dwupiętrowy. W fasadzie od strony północno-wschodniej znajduje się portal z krzyżem, będący pozostałością po mieszczącej się na parterze w latach 1920-1935 tymczasowej kaplicy.

Fabryka porcelany "Huta Franciszka" (1929) Arrow ul. Katowicka
Znajdowała się na terenie dawnej huty cynku Franciszek. Została założona1929 r. przez Richarda i Józefa Czudayów. Zamknięta została w 1930 r., ale już dwa lata później wznowiła działalność. W 1933 r., po przejęciu majątku spółki przez komunalną Kasę Oszczędności Powiatu Katowickiego, powołana została nowa firma, produkująca porcelanę stołową i dekoracyjną. W 1945 r. została upaństwowiona i podporządkowana fabryce w Bogucicach. Zlikwidowana w 1988 r.


Halemba

Pałacyk leśny Donnersmarcków (poł. XVIII) Arrow ul. 1 Maja
Stanął w połowie XVIII w. w miejscu wcześniejszego drewnianego pałacyju z XVII w. Obecny budynek piętrowy murowany pałacyk klasycystyczny, który pierwotnie prawdopodobnie był leśną siedzibą rodziny Henckel von Donnersmark, później czasowo mieściła się w nim siedziba patrymonialnego sądu (I poł. XIX w.) Od połowy XIX w. do 1924 r. siedziba nadleśnictwa. W okresie Polski Ludowej mieścił się tu Młodzieżowy Klub Górniczy. Obecnie podupada.
Bryła piętrowa z mansardowym dachem i lukarnami. Skromną elewację zdobią pionowe lizeny. W części środkowej fasady przedniej znajduje się lekko wysunięty ryzalit zwieńczony tympanonem.

Kościół Matki Boskiej Różańcowej (1890) Arrow skrzyżowanie ulic Kłodnickiej i 1 Maja
Murowany z cegły, neogotycki z elementami muru pruskiego (konstrukcja szachulcowa).


Kłodnica


Kochłowice

Grodzisko średniowieczne (XIII-XV w) Arrow ul. Barbary / Wirecka
Znajduje się w widłach dwóch rzek: Kochłówki (zw. też Potokiem Bielszowickim) i cieku płynącego z północy od strony Bykowiny. Dotrzeć najlepiej można od strony Osiedla Górnośląskiego (Bykowina) idąc ścieżką na wysokości ulicy Poloczka.
Gródek posiada dobrze zachowaną fosę (od strony północnej), dziś już suchą, dawniej wypełniona wodą. Sam obiekt składa się z dwóch części: stożka, na którym znajdowała się drewniana wieża, oraz podgrodzia. Grodzisko to jest jednym z najlepiej zachowanych gródków stożkowych w dawnym woj. katowickim.
Więcej http://www.kochlowiczanie.fora.pl/sredniowieczne-grodzisko-nad-kochlowka-f25.html

Średniowieczny układ lokacyjny wsi Arrow tzw. kochłowicki rynek
Jest to okolnica z promieniście wychodzącymi ulicami. W centralnym punkcie znajduje się kościół późnobarokowy p.w. Matki Boskiej z Lourdes.

Kościół p.w. Matki Boskiej z Lourdes (1806) Arrow ul. Piłsudskiego 1
Późnobarokowy, murowany, w miejscu wcześniejszego drewnianego; pierwotnie pod wezwaniem Świętej Trójcy (do 1902 r.); zegar wieżowy z 1875 r.; wyposażenie przeniesione z pierwszego kościółka: organy sześciotonowe, balaski, balustrada chóru, późnobarokowa ambona wisząca, kamienna chrzcielnica (obecnie kwietnik); wyposażenie XIX-wieczne: witraże w prezbiterium z 1885, ołtarze boczne; wyposażenie XX-wieczne: ołtarz główny w formie groty lourdzkiej -z cegły obsypanej gruzem skalnym,
Więcej [link widoczny dla zalogowanych]

Kościół p.w. Świętej Trójcy (1902) Arrow ul. księdza Ludwika Tunkla
Wzniesiony w stylu neoromańskim, murowany, bazylikowy. Elewacja zewnętrzna pokryta piaskowcem. Autorem projektu najpopularniejszy górnośląski architekt przełomu XIX/XX w.-Ludwik Schneider. Wyposażenie wnętrza oryginalne XIX-wieczne.

Dworzec kolejowy (1904) Arrow ul. Dworcowa
Jedyny zachowany obiekt na linii kolejowej Ligota -Gliwice.

Budynek ratusza Arrow ul. Radoszowska 163

kolonia robotnicza Arrow przy ulicy Radoszowskej 107-135

kolonia robotnicza Arrow przy ulicy Tunkla 124-140, 149-163


Nowa Wieś

Budynek ratusza (1930)
Arrow ul. 1 Maja 223-225
Obecnie siedziba Sądu Rejonowego. Budynek modernistyczny wzniesiony w latach 1929-1930. W części parterowej podcienia arkadowe o wykroju trójkątnym.

Zabytkowe kamienice Arrow ul. 1-go Maja 244, ul. I-go Maja 246-246a, ul. 1-go Maja 243, 245, 247, 249, 251


Radoszów


Stara Kuźnica

Zameczek leśny "Waldschloss" ( XVIII) Arrow róg ulic Mikołowskiej i Piotra Skargi
Został wzniesiony około 1748 r. dla hrabiego Georga Schindlera. Piętrowy, secesyjny, elewacja bogato zdobiona stiukiem. Elementem centralnym obiektu jest narożny wykusz, pod którym znajduje się główne wejście.
Z obiektem wiąże się tajemnica, związana ze zniknięciem jego właściciela w 1905 r. Od tamtej pory zamek pozostawał przez około 40 lat bez właściciela. Obecnie obiekt jest prywatną własnością, jednak nie są prowadzone żadne prace renowacyjne.
Więcej [link widoczny dla zalogowanych]


Wirek

Kolonia robotnicza "Ficinius" Arrow ul. Kubiny

Zespół 16 piętrowych domów robotniczych z 1867 r. -jedno z najstarszych osiedli tego typu na Górnym Śląsku. Domki murowane, kamienne (piaskowiec). Wewnątrz każdego znajdowały się 4 mieszkania. Za domami znajdowały się budynki gospodarcze, a dalej pola uprawne.
Kolonia w 2006 r. znalazła się na Szlaku Zabytków Techniki wiodącym po najciekawszych obiektach zabytkowych związanych z przemysłem województwa śląskiego.
Więcej [link widoczny dla zalogowanych]

Kościół ewangelicki (1902) Arrow zbieg ulic 1 Maja i Kubiny
Obiekt murowany z cegły, neogotycki, orientowany. Nad bryłą wznosi się ustawiona asymetrycznie wieża nakryta ostrosłupowym hełmem.

Wieża szybu "Andrzej" (kon. lat 60-tych XIX w.) Arrow między ulicami Obrońców Westerplatte i Odrodzenia
Budynek nadszybia szybu "Andrzej" należał do kopalni "Gottessegen" ("Błogosławieństwo Boże"), która funkcjonowała do 1926 r.
Obiekt jest murowany z cegły w formie obronnej wieży typu Małachow, o podstawie kwadratu o boku 14 m. Wysokość wieży wynosi 23,4 m (łącznie z konstrukcją dachową 28 m). Grubość murów do wysokości 5,5 m wynosi 1300 mm, następnie do wysokości 17,8 m (do poziomu pomostu kół linowych) 1030 mm, a powyżej -510 mm.
Więcej [link widoczny dla zalogowanych]

Hala pieców muflowych dawnej cynkowni „Hugo” Arrow ul. Katowicka 18

Kościół św. Wawrzyńca i św. Antoniego (1908) Arrow ul. Nowary
Trójnawowa bazylika wzniesiona w latach 1907-1908 w stylu neogotyckim z elementami neoromanizmu przez Ludwika Schneidera w miejscu wcześniejszego kościoła z 1874 r. Prace murarskie i kamieniarskie wykonał mistrz murarski Neumann z Bytomia. Uwagę zwraca masywna wieża wzorowana na ottoński westwerk, nakryta dachem dwuspadowym z sygnaturką.
Więcej [link widoczny dla zalogowanych]

Nieistniejąca synagoga
Synagoga mieściła się w Wirku przy ul. Kupieckiej (obecna ). Została zbudowana w 1891 r. Zburzono ją w 1939 r. po zajęciu gminy przez wojska niemieckie. Po wojnie nie została odbudowana.
Obiekt został wzniesiony w stylu neogotycko-mauretańskim z cegły na planie prostokąta z dobudówką trójkątną z tyłu. Obiekt nakrywał dach dwuspadowy, od frontu zaś obiekt zwieńczały trzy charakterystyczne kuliste kopuły. Na szczycie środkowej mieściła się Gwiazda Dawida.

Zabytkowe kamienice Arrow ul. Nowary 4, ul. Tuwima 8, ul. Dąbrowskiego 16, ul. Teatralna 2, ul. Dąbrowskiego 24, 26, ul. Sienkiewicza 9, ul. Sienkiewicza 11 - 13

Kolonia robotnicza obejmująca ulice: Werdon, 1-go Maja, Zdziebkowskiej, Katowicka

Kolonia robotnicza obejmująca ulice: Cynkową, Wysoką


Opracował Przemysław Noparlik
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Małgoś




Dołączył: 01 Sie 2007
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ruda Śląska

PostWysłany: Pon 14:31, 24 Wrz 2007    Temat postu: Re: Najważniejsze zabytki Kochłowic i okolicy -PRZEWODNIK

przemek napisał:
Najważniejsze zabytki Kochłowic i okolicy


wolałabym określenie "terenów dawnej parafii kochłowickiej", albo "Przestrzeni Genius Loci" Wink

przemek napisał:
Kłodnica


Kaplica przy szkole (I dekada XX wieku chyba). Nie wiem, czy jeszcze coś zabytkowego mamy? Budynek sklepu "przy wodzie"? Ma nad nim pieczę konserwator zabytków. Budynek szkoły (lata tuż przed wojną zdaje się?)... Jakieś domy?


W Kochłowicach "nowy kościół" jest zbudowany w stylu łączącym neoromański i neogotycki.


Na ul. Radoszowskiej 163 jest ratusz? Moja babcia mówiła o Urzędzie Gminy.


"Stara Kuźnica

przemek napisał:
Zameczek leśny "Waldschloss" ( XVIII) Arrow róg ulic Mikołowskiej i Piotra Skargi
Został wzniesiony około 1748 r. dla hrabiego Georga Schindlera. Piętrowy, secesyjny, elewacja bogato zdobiona stiukiem. Elementem centralnym obiektu jest narożny wykusz, pod którym znajduje się główne wejście.
Z obiektem wiąże się tajemnica, związana ze zniknięciem jego właściciela w 1905 r. Od tamtej pory zamek pozostawał przez około 40 lat bez właściciela. Obecnie obiekt jest prywatną własnością, jednak nie są prowadzone żadne prace renowacyjne.
Więcej [adres powyżej]


Rozczarowałam się maksymalnie tą notką Exclamation Jak mozna powoływać się na tak śmieszną stronę, jako źródło informacji?? Gdzie tam z kolei są jakiekolwiek rzetelne, wiarygodne informacje?

Jakim cudem budynek rzekomo wybudowany w połowie XVIII wieku może mieć tak oczywistą formę i zdobienia secesyjne, właściwe przełomowi XIX i XX wieku?!

W życiu nie dotarły do mnie żadne wieści o jakiejkolwiek tajemnicy. Dla mnie data 1905 na elewacji jest ewidentnie datą wybudowania tego obiektu. Rozumiem, że np. w tym roku mógł być przebudowany, czy mogła mu być nadana forma secesyjna. Ale łączenie tej daty ze zniknięciem jakiegoś mrocznego jegomościa jest po prostu śmieszne.

A użycie strony sensacyjno-paranormalniej dwóch młodzieńców, którzy nie podają rzetelnych źródeł uznaję za żenujące i niegodne młodego dobrze zapowiadającego się historyka...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
przemek
Administrator



Dołączył: 05 Lip 2007
Posty: 536
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bykowina

PostWysłany: Pon 23:53, 24 Wrz 2007    Temat postu:

Pani Małgosiu:
Cieszy mnie bardzo Pani czujność! Na początek nadmienię w trybie sprostowania co do literatury na temat zameczku w Starej Kuźnicy:

-Musioł Ludwik, Kochłowice. Z dziejów gminy i parafii, mps., 1964, s.104-106 Arrow w rozdziale o Starej Kuźnicy (bo jest taki choć praca dotyczy parafii kochlowskiej) nie ma śladu o zameczku

-Koziołek Alojzy, Kochłowice i Kłodnica, Nowa Wieś, Bykowina, Halemba oraz Stara Kuźnica, mps., Kochłowice 1945 Arrow choć w spisie treści widnieje rozdział o Starej Kuźnicy, to brak jest go w tekście

-Dworak Jan S., Ratka Antoni, Ruda Śląska. Przewodnik, Ruda Śląska 1985, s.135. Arrow W tym popularnym przewodniku jest jedno zdanie o zameczku, w dodatku pozbawione konkretów.

W związku z powyższym po analizie materiałów, które miałem pod ręką, nie widziałem problemu w uzupełnieniu info o Waldschlossie z Arrow [link widoczny dla zalogowanych]
Nie wiem kim sa Ci Panowie, ale w poście na temat ich strony były same pochwały Arrow http://www.kochlowiczanie.fora.pl/stronka-o-waldschlossie-w-starej-kuznicy-t23.html
Jeśli Pani ma o nich wyrobione zdanie -prosze się podzielić. I proszę mi nie zarzucać żenady, bo to jest mocne słowo. A wzmianka ta miała jedynie zachęcić mieszkańców do dalszego szperania... W dodatku Strona [link widoczny dla zalogowanych] nie jest podana jako źródło, lecz uzupełnienie. Dlaczego nie zamieścić w takim miejscu linku do strony, która jest całkowicie poświęcona temu obiektowi Question


Ostatnio zmieniony przez przemek dnia Śro 0:06, 26 Wrz 2007, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Małgoś




Dołączył: 01 Sie 2007
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ruda Śląska

PostWysłany: Wto 7:42, 25 Wrz 2007    Temat postu:

Panie Przemku,

Rozumiem, że poprzez podanie literatury, w której nie ma informacji na temat Waldschlossu, sygnalizuje Pan, że wspomniana strona internetowa była jedynym źrodłem informacji? Tutaj z kolei (http://www.webwweb.pl/?t=&m=wpisy&akcja=szczegoly&id=52678) piszą, że zameczek jest klasycystyczny.

Tym bardziej godne potępienia wydaje mi się przedstawienie w formie zdań twierdzących faktów, które zostały podane na (pięknie zrobionej, ale jednak niewiarygodnej) stronie. Z tego, co pamiętam, za wiarygodną informację można uznać tą, która jest wsparta conajmniej dwoma źródłami historycznymi. Jak ma się sprawa w tym wypadku? Również spotkałam się ze zdaniem, że źródła drukowane są bardziej wiarygodne od internetowych. Autorów tej strony nie znam, ale sposób podania informacji i sama treśc artykułów na niej zawartych nasuwa raczej podejrzenie manipulacji.

Link z pochwałami na temat tej strony jest dla mnie niedostępny, jeśli to możliwe, proszę o podanie innego linka, lub zacytowanie ze źródłem tych wypowiedzi.

Oczywiście strona, jak już wspomniałam, jest ciekawie zrobiona i nie trudno o dreszczyk emocji. Jednak powoływanie się na nią, czy po prostu tak ufne czerpanie informacji z jej zasobów uznaję za ośmieszające. Nie mogę zaprzeczyć, że odczuwałam zażenowanie, czytając ten fragment "Przewodnika". Gdyby zaznaczył Pan w tekście jednostronność źródła lub potrzebę zdystansowania się do tej informacji - nie miałabym prawa do krytyki.

Proszę nie odbierać mojej krytyki personalnie. Dotyczy ona nie tyle Pańskiej osoby, co omawianej notki, ewentualnie Pańskiego podejścia do tematu.

Jedno jest pewne - czuję się zachęcona do wyjaśnienia tej sprawy. Pozostaje mi wierzyć w to, że notka ta jest obliczoną z góry prowokacją Wink[url][/url]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Ramzia
Gość






PostWysłany: Nie 10:41, 01 Wrz 2013    Temat postu: RjcyAGoDoFGI

Hej tam, wyjeżdżam do Tajlandii w lutym i pobyt przez około 2 miesiące ..Mf3j ojciec spędził dwa lata w Tajlandii przed, a on pioeidzwał, że najbardziej przydatne rzeczy miał był lonely planet przewodnik turystyczny w Tajlandii.Kupiłem sobie do wersji daty, a to już okazała się nieoceniona, pokazując, gdzie iść, co robić, i kiedy jechać, super tanie w sprawie budżetu.Polecam zakup kopię do około 25 dolarf3w USD nie pożałujesz
Powrót do góry
krzywozniau4R




Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 20:32, 02 Lut 2014    Temat postu:

To jest bardzo interesujący temat.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wpajajo_39




Dołączył: 02 Mar 2014
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lądek-Zdrój

PostWysłany: Nie 22:22, 02 Mar 2014    Temat postu:

Ramzia, chyba kodowanie w Twoim poście się popsuło :O
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Vinklerk81




Dołączył: 15 Kwi 2014
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lubliniec

PostWysłany: Wto 22:17, 15 Kwi 2014    Temat postu:

Odrobinkę Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum STOWARZYSZENIE "GENIUS LOCI" Strona Główna -> Zabytki i pamiątki przeszłości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Programosy.
Regulamin